Navigácia

 • IBOBOR

  V našej škole sa uskutočnil už jedenásty ročník celoslovenskej súťaže ibobor.V stredu 11.11. v kategórii Kadet súťažili žiaci ôsmeho a deviateho ročníka, vo štvrtok 12.11. v kategórii Benjamín piataci, šiestaci aj siedmaci, v piatok 13.11. siv kategórii Bobríci zmerali sily tretiaci a štvrtáci.

   Súťaž prebiehala v presne určenom časovom intervale od 9.30 do 13.30 hod. Súťažné úlohy sa líšili svojím zameraním, náročnosťou i spôsobom riešenia. Kým niektoré z úloh mali formu otázok s výberom odpovede, súťažiaci sa mohli stretnúť i s interaktívnou úlohou, v ktorej presúvali, usporadúvali a dopĺňali časti riešenia.

  Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. 

  PaedDr. ĽudmilaPčolková, koordinátorka súťaže

 • Jeseň života

  27. októbra sa naši žiaci sa znovu stretli so seniormi z Lipian. V priestoroch charitného domu sa na malom „javisku“ striedali ľudové piesne, tance, scénka, ľudové rozprávanie, báseň a hovorené slovo. Malí aj veľkí starkých potešili svojím krátkym, ale zato pestrým programom. Všetkým účastníkom sa prítomní odvďačili srdečným úsmevom a potleskom. V závere chlapci ešte všetkým zahrali a spoločne si zaspievali. Na prejav úcty k starším nestačí len jeden deň, ale úctu je potrebné prejavovať počas celého roka v rodine, na pracovisku, v medziľudských vzťahoch. Účinkujúcim a pani učiteľkám patrí veľká vďaka.

 • Literárny maratón

  26. októbra nás Spojená škola v Lipanoch pozvala na „Literárny maratón“. V pripravenej knižnici, kde nás už čakali pani učiteľky, sme čítali rozprávku z knihy Smelý zajko. Každý z nás si vyskúšal čítať nahlas v inom prostredí ako v triede. Po prečítaní rozprávky sme za odmenu dostali zaujímavú záložku do knihy. Ďakujeme SŠ za spestrenú hodinu čítania.

  žiaci 4.B

 • Ušlo sa nám striebro

  22. októbra sa uskutočnilo okresné kolo v bedmintone. Súťaž sa konala na ZŠ 17. novembra v Sabinove. Našu školu reprezentovali Petra Kocúreková a Michaela Priščáková v kategórii žiačok a Juraj Huba a Samuel Gira v kategórii žiakov.  V obidvoch kategóriách sme obsadili 2. miesto. Blahoželáme!

  Mgr. Jaromír Daněk

 • „Slané“predpoludnie vo vesmíre

  22. októbra sa žiaci štvrtého  ročníka vybrali objavovať vesmír do Planetária v Prešove a spoznávať históriu Solivaru . Zamestnanci planetária pripravili  veľmi poučnú prednášku o planétach a hviezdach. Deti nasávali nové vedomosti a odpovedali na otázky. V areáli kultúrnej národnej pamiatky Solivar deti prechádzali jednotlivými budovami. Prešli si budovou Gápľa s ťažným zariadením, Četerňou – zásobníkmi soli, Varňou, v ktorej sa získavala kryštalická soľ odparovaním soľanky a skladom soli.  Veľmi ich zaujala aj Klopačka. Bol to pestrý a zmysluplný deň, ktorý sa deťom páčil. Odniesli si so sebou veľa vesmírnych poznatkov a uverili, že soľ je naozaj nad zlato.   

 • Jablko

  Október je jeden z najkrajších mesiacov v roku - hýri farbami nielen listov na stromoch, ale aj farbami zdravia a vitamínov. Je to čas, kedy nám príroda dáva svoje poklady v podobe posledného ovocia a zeleniny. Vedeli ste o tom, že aj jablko má svoj deň? My sme ho oslávili 16. októbra. Úlohou bolo priniesť do školy to NAJ...jablko. Najväčšie, najmenšie, najkrajšie, najškaredšie, najlesklejšie... Takéto jabĺčka deti priniesli a poskladali tak najvoňavejšiu výstavku. Žiaci 1.stupňa zhotovili výtvarné práce s námetom jablko, riešili rôzne úlohy, tvorivé aktivity a nechýbala ani ochutnávka dobrôt z jabĺk. Veľa zaujímavého sme sa dozvedeli i formou rozhlasovej relácie pripravenej žiakmi.

  žiaci 8. E

 • Dievčatá na krajskom kole

  Vo štvrtok 15.októbra sa uskutočnilo v Starej Ľubovni  krajské kolo v cezpoľnom behu. V chladnom  a upršanom počasí bojovali víťazky okresných kôl o čo najlepší výsledok. V konkurencii 12 okresov Prešovského kraja skončili naše dievčatá na 4. mieste. Školu reprezentovali Miroslava Bucková, Adriana Cenkerová a Katarína Straková.

        Mgr. Jaromír Daněk

 • Jesenný prechod Demiankou

  11. októbra sa uskutočnil 26. ročník jesenného prechodu Demiankou, ktorý organizoval turistický klub v Lipanoch. Krásna nedeľa prilákala 55 turistov z Prešova, Spišskej Novej Vsi, Sabinova, Lipian a žiakov z turistického krúžku našej školy.  Každý účastník dostal na pamiatku účastnícky list.

  Cesta viedla z Krásnej Lúky cez Kňazovú, Demianku, Putnov, sedlo Balážka až do Lipian. Sprevádzalo nás príjemné jesenné počasie s výhľadmi do blízkeho aj ďalekého okolia . Prírodu spestrovali huby, šípky,  husté strapce trniek a naše veselé debaty.  Vo veľmi dobrej nálade sme prišli do reštaurácie Biely dom, kde nás čakala chutná kapustnica.

   Na druhý deň nás síce boleli nohy, ale určite si nenecháme ujsť ďalší ročník.

 • Aktualizácia údajov

  15. 10. 2015 Dáta z programu aScRozvrhy boli aktualizované
 • Dievčatá postúpili na kraj

  1. októbra sa v Sabinove uskutočnilo okresné kolo v cezpoľnom behu. Do súťaže sa zapojilo 10 škôl z okresu. Našu školu reprezentovali: Miroslava Bucková, ktorá dobehla do cieľa na druhom mieste,  Adriána Cenkerová skončila na treťom mieste a Katarína Straková na ôsmom mieste. V celkovom súčte umiestnení si prvenstvo odniesli dievčatá našej školy.

  Tieto žiačky budú našu školu, ale i celý okres Sabinov reprezentovať v krajskom kole, ktoré sa uskutoční 15. októbra  v Starej Ľubovni.

  Blahoželáme a držíme palce!

  Mgr. Jaromír Daněk

 • POHODA bola najlepšia

  Prvý ročník súťaže školských časopisov základných škôl Prešovského a Košického kraja Podtatranský školák pozná svojich víťazov.

  Myšlienka zorganizovať takúto súťaž vznikla v Podtatranskej knižnici v Poprade, ktorá už podobnú súťaž organizuje v rámci stredných škôl. Oblasť však chceli rozšíriť aj na základné školy, keďže v mnohých z nich už vychádzajú školské časopisy na veľmi dobrej úrovni. Porota zložená z odborníkov na médiá a tlač sa rozhodovala medzi 24 časopismi z východu Slovenska. Jej predsedníčkou bola Veronika Fitzeková, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja.

  Prvé miesto napokon porota udelila nášmu školskému časopisu Pohoda, ktorý získal v bodovacom hodnotení najvyšší počet bodov. Hodnotili sa pritom obsah, štylistika, grafika, fotografia a titulná strana. Druhé miesto obsadil časopis Strapček z Novej Ľubovne. Tretie miesto nakoniec obsadil časopis Ratolesť z Košíc.

  Keďže výroba školského časopisu vôbec nie je jednoduchá a sú za tým hodiny driny nielen na žurnalistickom krúžku, ale mnohokrát i doma, veľmi nás toto ocenenie teší a veríme, že budeme aj naďalej pripravovať a vydávať časopis, na ktorý netrpezlivo čaká celá škola.

  Čítajte viac: 
  http://poprad.korzar.sme.sk/c/8021430/ziaci-zakladnych-skol-z-vychodneho-slovenska-sutazili-s-casopismi.html#ixzz3nJud34BW

  Mgr. Anna Tkáčová, vedúca žurnalistického krúžku

 • PIATACI VO VESMÍRE

  Nie naozaj... len prostredníctvom zaujímavého a naozaj veľmi poučného programu počas exkurzie v Krajskej hvezdárni a planetáriu v Prešove. Žiaci sa svojimi vedomosťami i zvedavými otázkami zapojili do tém o tvare našej Zeme, o jej pohyboch, doplnili si poznatky o našej galaxii, posedeli si pod hviezdnou oblohou, zasmiali sa z „kravy na Mesiaci“, pokochali sa krásami nášho krajského mesta... a okrem suvenírov a nových informácií si domov priniesli aj "nezabudnuteľné zážitky" z cesty preplneným vlakom.

  Mgr. Anna  Ižariková

 • Fytoterapia - liečba rastlinami

  „Lekár lieči, príroda uzdravuje". (Hippokrates)

  Rastliny sprevádzajú človeka od kolísky až po hrob. O tom niečo vie aj naša bylinkárka pani Liščinská. Je už tradíciou, že každoročne v jesennom období sa koná výstavka liečivých bylín  pod názvom „Čaro a moc liečivých bylín.“ Tento rok to bolo v dňoch 28.-30. septembra. Takmer každodenne sa v najrozličnejších podobách dostávajú bylinky na náš stôl ako potraviny. Pani Liščinská , ktorá výstavku organizuje, prezentovala svoje vypestované a nazbierané bylinky a kvety. Jej prednáška bola perfektne pripravená a ukázala nám, akú silu a moc majú byliny. Vždy je niečo nové a zaujímavé, čo by ľudia o týchto zázračných rastlinkách mali vedieť. Je to prínosné hlavne pre mládež, lebo tá v dnešnej dobe radšej siahne po lieku z lekárne a neuvedomuje si, že liek možno rastie blízko domu. Na výstavke sme mali možnosť vidieť rôzne prírodné čaje, sirupy, limonády, oleje, džemy a tiež niečo pre krásu z prírodnej kozmetiky - mydlá, soli do kúpeľov, krémy, tinktúry, pleťové masky. Ďakujeme za múdre slová, z ktorých sme sa veľa dozvedeli, a prajeme pani Liščinskej veľa zdravia.

 • Cezpoľný beh - školské kolo

  21. septembra sa uskutočnilo školské kolo v cezpoľnom behu. Spolu sa zúčastnilo 57 žiakov a žiačok našej školy. V kategórii žiakov vyhral Jozef Duch z 9. E. Na 2. mieste skončil Štefan Kollár z 8. A a 3. miesto obsadil Dávid Duda z 8. D. V kategórii žiačok si prvenstvo vybojovala Adriana Cenkerová z 9. D pred Katarínou Strakovou z 9. B a na 3. mieste sa umiestnila Lívia Laceková z 8. E.

  Menovaní žiaci budú reprezentovať našu školu v okresnom kole v Sabinove 1. októbra.

  Držíme palce, aby sa im podarilo dosiahnuť pekný výsledok.

  Mgr. Jaromír Daněk

 • Výstup na Minčol

  15. septembrasa žiaci z turisticko–športového krúžku pod vedením pani učiteľky Majtnerovej ml.vybrali na Minčol (1 157m.), najvyšší vrch Čergova. Počasie nám prialo, a tak sme v dobrej nálade dorazili k turistickej útulni, kde sme si oddýchli a občerstvili sa. Cestou na samotný vrchol sme prechádzali okolo mohutného kríža, kde sa o pol druhej konala sv. omša.

  Niekedy v rokoch 1931-1935 bol postavený železobetónový pilier,ktorý sa nachádza na vrchole Minčola. Na pylóne sú umiestnené erby Bardejova, Starej Ľubovne, Prešova, Sabinova a pamätného znaku turistického zrazu. Vedľa pylónu stojí turistický smerovník, na ktorom je pripevnená schránka s vrcholovou knihou. V roku 1986 bolo územie Minčola vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu pod názvom ČergovskýMinčol.

  Na vrchole sa stretlo mnoho turistov a mládežez turistických krúžkov a klubov.Najviac sme sa tešili na súťaženie. Súťažilo päť družstiev v skákaní vo vreci a preťahovaní lanom. Za odmenu sme dostali zaujímavé ceny a keksík.V útulni nás čakal výborný guláš a kofola. Domov sme sa vracali síce unavení,  ale s dobrým pocitom z príjemne stráveného dňa.

 • Milí žiaci!

  Slávnostné otvorenie školského roka 2015/2016 sa uskutoční 2. septembra 2015 o 9:00 na nástupnej ploche.

  Všetkých vás srdečne očakávame.

 • Škola v prírode

  V dňoch 8. - 12. júna sa žiaci tretieho ročníka zúčastnili  školy v prírode. Boli sme ubytovaní v krásnom horskom prostredí Tatranskej Lomnice v hoteli Sasanka. Deti počas týždňa stráveného v Tatrách spoznávali tie najkrajšie zákutia našich veľhôr. Škola v prírode je veľkým prínosom pre rozvoj detí, podporu zdravia a edukácie. Posilňuje zdravotné, pohybové, kultúrne a emocionálne potreby detí. Rozvíja ich fyzickú kondíciu a psychomotorickú zdatnosť. Nadobudnú zodpovednejšie správanie k prírode a k sebe. Počas týždňa deti prešli zaujímavé trasy malebnej slovenskej prírody - Skalnaté pleso, Štrbské pleso, Popradské pleso, Hrebienok, múzeum TANAP-u. Naším cieľom bol aj zámer, aby deti zvládali odlúčenie od rodiny, vnímali ho pozitívne a v relatívnej pohode. Najväčším zážitkom pre všetkých bola jazda na lanovke, návšteva letiska IZS, pútavá beseda s himalájskym horolezcom Mikym a cestou domov návšteva Belianskej jaskyne.

 • Šarišský hradný vrch

  V slnečný horúci deň 8. júna 2015 sme my, žiaci deviateho ročníka, absolvovali geografickú vychádzku na Šarišský hradný vrch. Trasa viedla od železničnej stanice cez celú obec Veľký Šariš k úpätiu vrchu a potom až hore na hrad – a dalo nám to v tej horúčave zabrať :). Ale stálo to za to! Naskytla sa nám jedinečná a zaujímavá vyhliadka na celé okolie a vzdialené pohoria. Pani učiteľka Ižariková nám vysvetlila blízke geomorfologické celky a širokú paletu rôznych prírodných prvkov v krajine na konkrétnych príkladoch. Ďakujeme p. učiteľkám Škapurovej, Ižarikovej, Hovancovej a Calíkovej za ich trpezlivosť, a za to, že nás povzbudzovali svojou dobrou náladou.

  Kamila Orlovská, 9. D

 • Okresné kolo Hliadky mladých zdravotníkov

  Mladí sú pokračovateľmi nášho života a to vo všetkých smeroch. Čerpajú od nás informácie, od nás dospelých sa učia ako žiť. Je pre mňa potešením, že môžem k občianskej náuke a k biológii pridať aj niečo navyše- učiť pomáhať a zachraňovať život. Aj tento rok sme na našej škole zorganizovali nácvik v poskytovaní prvej pomoci a súťaž Hliadok mladých zdravotníkov I. a II. stupňa. Celkom sa tejto súťaže zúčastnilo 17 päť až šesťčlenných hliadok zo základných škôl okresu Sabinov.

  Blahoželanie patrí Hliadke mladých zdravotníkov I. stupňa za 2. miesto a Hliadke z II. stupňa za 1. miesto.

  Mgr. Janka Hucková

 • Okresné kolo biologickej olympiády kategórie D ( 6. a 7. ročník)

  Blahoželáme za super výsledky v okresnom kole biologickej olympiády kategórie D našim šiestakom: za 2. miesto S. Semanovi zo 6. Cza 3. miesto O. Sabatulovi zo 6. A.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola Lipany, Komenského 113
  Komenského 113, 082 71 LIPANY
 • +421 51 4572062 - riaditeľ
  +421 51 4893356 - kancelária

Fotogaléria