Navigácia

 • Úspešní mladí geografi

  4. februára sa osem našich žiakov, víťazov školského kola geografickej olympiády, zúčastnilo obvodového kola jej 44. ročníka. Už tradične ho organizovala ZŠ Lipany, Hviezdoslavova 1, ktorej sme vďační za výbornú atmosféru i bezproblémový priebeh celej súťaže.

  Žiaci boli rozdelení do troch kategórií a svoje vedomosti si overili v teoretických i praktických úlohách. A že sa s nimi popasovali veľmi úspešne, svedčí aj výsledková listina:

  Kategória G (5. ročník):

  Kategória F (6. a 7. ročník):

  Kategória E (8. a 9. ročník):

  Matej Straka, 5.E - 1. miesto

    Oliver Bajus, 9.A - 1. miesto

  Simona Mizeráková, 5.A - 2. miesto

  Martina Borsuková, 7.B - 2. miesto Marko Murín, 8.C - 4. miesto
  Krištof Bajus, 5.A - 3. miesto Zuzana Girašková, 6.A - 3. miesto Tomáš Mekk, 8.A - 5. miesto

  Všetkým našim súťažiacim blahoželáme k výborným výsledkom. Martinke, Zuzke a Oliverovi prajeme veľa chuti do ďalšej prípravy, pretože pre nich súťaž pokračuje v apríli krajským kolom.

  Mgr. Anna Ižariková

 • BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA

  „Príroda vždy vytvorí to najlepšie z toho, čo je možné.“
  (Aristoteles)

  Okresné kolo biologickej olympiády v kategórii C sa uskutočnilo 3. februára a  organizovala ho naša škola.Teší nás, že okres Sabinov budú v krajskom kole 17. marcareprezentovať naši žiaci - Oliver Bajus z 9. A - získal1. miesto a Adriána Cenkerová z 9. D, ktorá obsadila 2. miesto. Blahoželáme, prajeme veľa chuti a elánu a držíme palce.

  Vysledkova_listina_bio_16C.pdf

 • Venček

  V piatok 29. januára sa v našej škole uskutočnilo slávnostné ukončenie kurzu spoločenských tancov pod názvom Venček. Predviedli sme rodičom i učiteľom, čo sme sa za posledných desať týždňov naučili. Zatancovali sme  waltz, valčík, cha-cha, jive. Pred nástupom na parket sa niektorých zmocnila tréma, ale nakoniec sme to všetci skvelo zvládli. Do tanca sme pozvali aj svojich rodičov a zatancovali sme si rodičovský tanec. Po vyhlásení kráľa a kráľovnej Venčeka začala diskotéka. Každý mi dá za pravdu, že to bola perfektná zábava. Poďakovanie patrí našim triednym učiteľkám za vytvorenie príjemnej atmosféry. Veľká vďaka patrí najmä pánovi učiteľovi Stanovi Polomskému za prípravu a za to, že to s nami vydržal.

  Marko Murín, 8. C

 • Šaliansky Maťko

  19. januára sa uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese povestí - Šaliansky Maťko. Zúčastnilo sa jej 24  žiakov a súťažili v 3 kategóriách. Výsledky v jednotlivých kategóriách:

  Umiestnenie

  1. kategória – 2. - 3. roč.:

  2. kategória – 4. - 5. roč.: 3. kategória – 6. - 7. roč.:
  1. miesto

  Alica Kotorová – 3. B

  Katarína Janičová– 5. A Zuzana Girašková – 6. A
  2. miesto Juraj Štieber – 2. B Gréta Palušková– 5. C Klaudia Bencová– 6. D
  3. miesto Dominika Harčárová – 3. A ElenaDrobňáková – 4. A Klára Drobňáková – 6. A

  Najlepší nás 22. januára reprezentovali na obvodovom kole na ZŠ Hviezdoslavova. Víťazstvom v 2. kategórii nás potešila Katka Janičová, ktorá postupuje na krajské kolo. Blahoželáme – prajeme jej veľa šťastia a držíme palce.

 • Polrok sme ukončili karnevalom

  29. januára zavládol v triedach 1. - 5. ročníka pravý karnevalový ošiaľ spojený s prehliadkou masiek od výmyslu sveta. Deti sa už nevedeli dočkať, kedy sa budú môcť ukázať v maskách, ktoré pripravovali spolu s rodičmi. Pani učiteľky vyzdobili telocvičňu a pripravili zaujímavý program. Masky mali možnosť zasúťažiť si v rôznych aktivitách. Najprv  to bola promenáda v maskách pri hudbe. Najpôsobivejšie sme ocenili a naozaj sa bolo na čo pozerať- deti nás príjemne prekvapili. Karnevalom v škole sme si pripomenuli blížiace sa pôstne obdobie, ktoré potrvá až do príchodu veľkonočných sviatkov. Poďakovanie patrí rodičom, pani učiteľkám a všetkým, ktorí sa pričinili o to, aby deti mali o jeden pekný zážitok naviac. O tom, že atmosféra bola výborná a masky originálne, svedčia aj naše fotografie.

 • Staráme sa o vtáčiky

  Čím je vonku chladnejšie, tým častejšie môžeme vidieť vtáčiky hľadať si potravu. Teraz potrebujú našu pomoc.  Je to pre ne veľmi náročné obdobie a žiaci 4. ročníka im to uľahčili. V okolí našej školy na stromy a kríky upevnili vlastnoručne vyrobené kŕmidlá. Samozrejme, že sa postarali aj o krmivo. Bolo to pre ne zábavné. Dokázali, že sa na nás môžu spoľahnúť.

 • Kryštalizácia v kuchyni

  Mnohí sme fascinovaní nádhernými kryštalickými útvarmi v našich jaskyniach. Trvá to milióny rokov, kým niečo také prekrásne vznikne, hoci princíp procesu je úplne jednoduchý - kryštalizácia. Princíp kryštalizácie tkvie v schopnosti tuhej látky vytvárať kryštály. Kryštalizáciu môžeme pozorovať a využiť nielen v laboratóriách, ale i v bežnom živote -  kryštalizácia medu, lekváru, tvorba snehovej vločky, získavanie cukru z cukrovej repy.

  Chodbu našej školy zdobili kryštály kuchynskej soli, vytvorené žiakmi  VII. A, VII. B, VII. D a VII. E triedy v rámci projektového vyučovania chémie. Žiaci vytvorili prekrásne kryštály z kuchynskej soli a zafarbili ich potravinárskymi  farbami.

                       PaedDr. Ľudmila Pčolková

 • Vianočná burza

  ,,Vianoce nie sú o otvorení našich darčekov, ale o otvorení našich sŕdc,“ píše Janice Maeditere. Veríme, že aj v našej škole sa 22. decembra 2015 otvárali srdiečka počas piateho ročníka akcie s názvom Vianočná burza. Pre našich žiakov bola spestrením predvianočného obdobia a zároveň akýmsi podnetom k uvedomeniu si podstaty Vianoc. Je vyvrcholením našich charitatívnych akcií a zapájajú sa do nej takmer všetci žiaci, učitelia, rodičia, pani vychovávateľky, starí rodičia. Každý sa snaží pomôcť.

  Všetky triedy mali vlastný stánok, v ktorom predávali svoje výrobky, alebo ponúkali nejakú službu. Žiaci mali možnosť preveriť si svoje ,,obchodné“  zručnosti pri predaji a snažili sa byť čo najviac kreatívni. Ponúkali vianočné ozdoby, hračky, koláče, bižutériu, ikebany, obálky prekvapenia, farbia nechty,  vlasy, vytvárajú rôzne účesy a mnoho iného. Každý rok prekvapia niečím novým, originálnym. Tento rok sa nám podarilo vyzbierať neuveriteľných 1086 eur, ktoré sme rozdelili medzi 24 detí. Doteraz sme pomohli 97 deťom.

  Vedenie školy spolu s triednymi učiteľmi rozhodovali o tom, komu boli v rôznej forme finančné prostriedky venované. Výhodou tejto akcie je adresnosť, lebo mnohokrát pomáhame ľuďom, deťom z iných krajín a pritom zabúdame, že aj v našej škole sa nájdu žiaci, ktorí potrebujú pomoc. Za tieto peniaze sme im nakúpili topánky, vetrovky, pomôcky do školy a pod.

  Ale nie je to iba o peniazoch. Je to o niečom viac, je to o dávaní, o obetovaní svojho času, hračiek, peňazí pre niekoho iného, možno spolužiaka, ktorý sedí vedľa teba. Michael Quoist povedal: ,,Ak obdarovávaš s myšlienkou, že dostanem niečo na oplátku, nedostaneš nič. Iba vtedy, keď dávaš a nečakáš nič späť, dostaneš všetko. K tomu vedieme našich žiakov.

  Všetkým vám veľmi pekne ďakujeme.

  Mgr. Ľubica Hovancová   

 • Blahoželáme!

  Paulína Knutová (7.E) a Marko Murín (8.C)  sa umiestnil na okresnom kole olympiády v anglickom jazyku v Sabinove na 3. mieste v kategórii 1A a 1B.

 • Futbalisti merali sily v Bílovci (ČR)

  V dňoch 11. – 13. decembra sa naši žiaci (ročník narodenia 2003) zúčastnili na kvalitne obsadenom halovom turnaji s medzinárodnou účasťou v mestečku Bílovec v Českej republike. Do turnaja sa prihlásilo 16 družstiev z Rakúska, Slovinska, Poľska, Slovenska a Česka. Bojovalo sa v dvoch osemčlenných skupinách a potom podľa umiestnenia v skupine o celkové umiestnenie. Naše družstvo v zložení Damián Blaško, Samuel Seman. Ladislav Lukáč, René Gajda, Matúš Adamko, Michal Sekerák, Tobias Bujňaček, Timotej Rybovič, Jakub Kolcun, Matúš Ištoňa, Gabriel Poráč, Branislav Guľáš, Samuel Ištvan, Gianluca Zeleňak s realizačným tímom Ján Varecha, Marián Huňady, Miroslav Poklemba hralo v B skupine s výsledkami:

  Lipany – VSS Košice  3 : 3
  Lipany – FC Hlučín (ČR)  2 : 1
  Lipany -  NK BRAVO Ljubljana  1 : 7
  Lipany – Bohemians 1905 Praha 0 : 6

  Lipany – FC Baník Ostrava 1 : 8
  Lipany – Opolski ZPN 1 : 4

  Lipany – Sp. Nová Ves 4 : 4

  Po šiestom mieste v základnej skupine zápas o celkové umiestnenie 11. – 12.

  Lipany – NK Jarenina (Slovinsko)   1 : 2

  Dvanáste miesto na 22. ročníku halového turnaja je pri doterajšej päťnásobnej účasti najlepším umiestnením našich žiakov.  Veríme, že v budúcich ročníkoch to bude len a len lepšie. Víťazom turnaja sa stalo družstvo FC Baník Ostrava.

 • Priestory školy sa premenili na „predvianočnú pekáreň“

  Vianoce sú neodmysliteľne spojené s nádhernou vôňou perníkov. Ich vôňa sa šírila aj priestormi našej školy. Deti 4. ročníkov pod dozorom učiteliek piekli svoje vlastné perníčky. Bolo že to radosti! Zručné ruky detí vykrajovali z perníkového cesta, ktoré im pripravili šikovné ruky ich mamičiek, perníky, ktorých vôňa nenechala na pokoji nikoho. Perníky boli nielen pekné, ale aj chutné. Zdobili ich podľa vlastnej fantázie.  S upečenými dobrotami sa podelili aj s ostatnými spolužiakmi a nezabudli ani na vedenie školy, učiteľov, pani kuchárky, pani upratovačky. Ďakujeme rodičom, že pomohli deťom spríjemniť deň a navodiť tak blížiacu sa atmosféru „voňavých" vianočných sviatkov.

 • Najmladší žiaci na majstrovstvách Slovenska vo vybíjanej!

  9.- 10. decembra 2015 v Žiari nad Hronom nám naši najmladší žiaci 3. - 4. roč. neurobili hanbu na školských majstrovstvách vo vybíjanej. Práve naopak. Po semifinálových zápasoch sa nám podarilo vybojovať nádherné 4. miesto. Zúčastnilo sa 8 družstiev.

  Našu školu a zároveň Prešovský kraj reprezentovali: Aneta Kolcunová, Zuzana Tobiašová, Lýdia Tobiašová, Magdaléna Vašáková, Vanessa Vislocká, Branislav Bujňaček, Martin Cisko, Sebastián Tychanský, Richard Roba, Marko Piskura, Viliam Kopilec, Martin Mišenko

  Gratulujeme!!!

 • Olympiáda z ANJ - školské kolo

  Dňa 14.12.2015 sa uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku. Žiaci súťažili v dvoch kategóriách: 5. – 7. ročník a 8. – 9. ročník. Svoje vedomosti budú naši najlepší angličtinári prezentovať aj na okresnom kole. Prajeme im veľa šťastia.

  Výsledky školského kola:

  I. kategória 1A (5. – 7. roč.)

  1. miesto: Vanesa Franková (5.A), Paulína Knutová (7.E)
  2. miesto: Patrik Sedlák (7.E)
  3. miesto: Marko Zborovjan (7.A)

   

  II. kategória 1B (8. – 9. roč.)

  1. miesto: Marko Murín (8.C)
  2. miesto: Petra Kocúreková (9.B)
  3. miesto: Patrícia Dinisová (8.E)
 • Okresné kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

  Petra je úspešná riešiteľka

  Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry (OSJL) je organizovaná ako postupová súťaž a je vyhlasovaná každoročne. Jej cieľom je prehĺbiť, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných škôl v slovenskom jazyku, rozširovať záujem žiakov o sebavzdelávanie a samostatnú tvorivú činnosť a zvýšiť záujem o slovenský jazyk a literatúru.

  Aj naša škola sa pravidelne zapája do tejto súťaže. V tomto školskom roku nás 10. decembra reprezentovala v Sabinove Petra Kocúreková, žiačka 9. B triedy. Zišli sa tu víťazi školských kôl z celého okresu, aby si zmerali sily. Súťaže sa zúčastnilo 13 z prihlásených 16-tich žiakov. Sily boli vyrovnané, pretože sa všetci súťažiaci stali úspešnými riešiteľmi. Naša Petra skončila na 4. mieste s počtom bodov 49 z celkového počtu bodov 55. Mala o 1 bod menej ako žiačka, ktorá sa umiestnila na 3. mieste. Najnižší počet bodov bol 42, úspešnými riešiteľmi sa stali súťažiaci, ktorí získali minimálne 40 bodov.

  Súťaž pozostávala z troch častí:

  1. z práce s textom – 25 bodový test v časovom limite 30 minút / Petra získala 23 bodov
  2. z transformácie textu básne na umelecký opis / Petra získala 14 bodov z 15, v tejto časti bola spolu s ďalšou súťažiacou najlepšia – iba dve súťažiace získali 14 bodov
  3. z ústnej časti, v ktorej si žiaci mohli preveriť svoje rečnícke schopnosti. Ich úlohou bolo v krátkom čase si pripraviť rečnícky prejav na vopred neznámu tému / Petra získala 12 bodov z 15.

  Petre za dôstojnú reprezentáciu srdečne blahoželáme!

 • Najmladší žiaci si vybojovali zlato

  Žiaci 3. – 4. roč. sa 1. decembra zúčastnili okresného kola vo vybíjanej, ktoré organizovala ZŠ Hviezdoslavova 1. Naše družstvo po všetkých výhrach obsadilo krásne 1. miesto. Krajské kolo sa konalo v Prešove 4. decembra. Na naše potešenie chlapci a dievčatá nenechali nikoho na pochybách a vybojovali si postup na majstrovstvá Slovenska. Tento rok sa budú prvýkrát konať v Žiari nad Hronom, kde budeme reprezentovať nielen našu školu, ale i okres a kraj. Gratulujeme a  držíme palce!

  O umiestenie sa pričinili títo žiaci: Branislav Bujňaček, Martin Cisko, Viliam Kopilec, Aneta Kolcunová, Richard Kotora, Martin Mišenko, Marko Piskura, Janka Pčolková, Richard Roba, Lýdia Tobiašová, Zuzana Tobiašová, Sebastián Tychanský, Magdaléna Vašáková, Vanessa Mária Vislocká.

 • Mikuláš, Mikuláš, čo v tom vreci máš?

  Mikulášsky deň sme začali slávnostne naladení. Ráno nám deti 2. stupňa pripravili milú rozhlasovú reláciu o svätom Mikulášovi a rozdali každej triede posolstvo. Deti 1. stupňa sa presunuli do telocvične, kde s nadšením čakali na príchod Mikuláša a jeho anjelov. Prezentovali sa pestrým programom a naozaj aj Mikuláša potešili a vyčarili mu úsmev na tvári. Na oplátku Mikuláš odmenil každého sladkosťou.

 • SPEEDBADMINTON - Majstrovstvá Slovenska 2015

  V sobotu 28. novembra sa šiesti žiaci našej školy – hráči krúžku SPEEDBADMINTON - zúčastnili Majstrovstiev Slovenska v Banskej Bystrici. Svoje sily si zmerali s hráčmi v jednotlivých kategóriách a dosiahli veľmi pekné výsledky:

  U12 dievčatá:

  1. miesto: Chiara Tobiášová – titul majsterka Slovenska za rok 2015

  2. miesto: Lýdia Tobiášová

  U12 chlapci:

  2. miesto: Marko Piskura

  5. miesto: Filip Kopilec

  6. miesto: Viliam Kopilec

  U14 chlapci:

  4. miesto: Juraj Huba

   

  Za bojovnosť hráčov a podporu zo strany rodičov ďakuje vedúca krúžku Mgr. Anna  Lukáčová

 • IBOBOR

  V našej škole sa uskutočnil už jedenásty ročník celoslovenskej súťaže ibobor.V stredu 11.11. v kategórii Kadet súťažili žiaci ôsmeho a deviateho ročníka, vo štvrtok 12.11. v kategórii Benjamín piataci, šiestaci aj siedmaci, v piatok 13. 11. si v kategórii Bobríci zmerali sily tretiaci a štvrtáci.

  Súťaž prebiehala v presne určenom časovom intervale od 9.30 do 13.30 hod. Súťažné úlohy sa líšili svojím zameraním, náročnosťou i spôsobom riešenia. Kým niektoré z úloh mali formu otázok s výberom odpovede, súťažiaci sa mohli stretnúť i s interaktívnou úlohou, v ktorej presúvali, usporadúvali a dopĺňali časti riešenia.

  Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. 

  PaedDr. ĽudmilaPčolková, koordinátorka súťaže

 • Jeseň života

  27. októbra sa naši žiaci sa znovu stretli so seniormi z Lipian. V priestoroch charitného domu sa na malom „javisku“ striedali ľudové piesne, tance, scénka, ľudové rozprávanie, báseň a hovorené slovo. Malí aj veľkí starkých potešili svojím krátkym, ale zato pestrým programom. Všetkým účastníkom sa prítomní odvďačili srdečným úsmevom a potleskom. V závere chlapci ešte všetkým zahrali a spoločne si zaspievali. Na prejav úcty k starším nestačí len jeden deň, ale úctu je potrebné prejavovať počas celého roka v rodine, na pracovisku, v medziľudských vzťahoch. Účinkujúcim a pani učiteľkám patrí veľká vďaka.

 • Literárny maratón

  26. októbra nás Spojená škola v Lipanoch pozvala na „Literárny maratón“. V pripravenej knižnici, kde nás už čakali pani učiteľky, sme čítali rozprávku z knihy Smelý zajko. Každý z nás si vyskúšal čítať nahlas v inom prostredí ako v triede. Po prečítaní rozprávky sme za odmenu dostali zaujímavú záložku do knihy. Ďakujeme SŠ za spestrenú hodinu čítania.

  žiaci 4.B

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola Lipany, Komenského 113
  Komenského 113, 082 71 LIPANY
 • +421 51 4572062 - riaditeľ
  +421 51 4893356 - kancelária

Fotogaléria