Navigácia

 • Dievčatá postúpili na kraj

  1. októbra sa v Sabinove uskutočnilo okresné kolo v cezpoľnom behu. Do súťaže sa zapojilo 10 škôl z okresu. Našu školu reprezentovali: Miroslava Bucková, ktorá dobehla do cieľa na druhom mieste,  Adriána Cenkerová skončila na treťom mieste a Katarína Straková na ôsmom mieste. V celkovom súčte umiestnení si prvenstvo odniesli dievčatá našej školy.

  Tieto žiačky budú našu školu, ale i celý okres Sabinov reprezentovať v krajskom kole, ktoré sa uskutoční 15. októbra  v Starej Ľubovni.

  Blahoželáme a držíme palce!

  Mgr. Jaromír Daněk

 • POHODA bola najlepšia

  Prvý ročník súťaže školských časopisov základných škôl Prešovského a Košického kraja Podtatranský školák pozná svojich víťazov.

  Myšlienka zorganizovať takúto súťaž vznikla v Podtatranskej knižnici v Poprade, ktorá už podobnú súťaž organizuje v rámci stredných škôl. Oblasť však chceli rozšíriť aj na základné školy, keďže v mnohých z nich už vychádzajú školské časopisy na veľmi dobrej úrovni. Porota zložená z odborníkov na médiá a tlač sa rozhodovala medzi 24 časopismi z východu Slovenska. Jej predsedníčkou bola Veronika Fitzeková, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja.

  Prvé miesto napokon porota udelila nášmu školskému časopisu Pohoda, ktorý získal v bodovacom hodnotení najvyšší počet bodov. Hodnotili sa pritom obsah, štylistika, grafika, fotografia a titulná strana. Druhé miesto obsadil časopis Strapček z Novej Ľubovne. Tretie miesto nakoniec obsadil časopis Ratolesť z Košíc.

  Keďže výroba školského časopisu vôbec nie je jednoduchá a sú za tým hodiny driny nielen na žurnalistickom krúžku, ale mnohokrát i doma, veľmi nás toto ocenenie teší a veríme, že budeme aj naďalej pripravovať a vydávať časopis, na ktorý netrpezlivo čaká celá škola.

  Čítajte viac: 
  http://poprad.korzar.sme.sk/c/8021430/ziaci-zakladnych-skol-z-vychodneho-slovenska-sutazili-s-casopismi.html#ixzz3nJud34BW

  Mgr. Anna Tkáčová, vedúca žurnalistického krúžku

 • PIATACI VO VESMÍRE

  Nie naozaj... len prostredníctvom zaujímavého a naozaj veľmi poučného programu počas exkurzie v Krajskej hvezdárni a planetáriu v Prešove. Žiaci sa svojimi vedomosťami i zvedavými otázkami zapojili do tém o tvare našej Zeme, o jej pohyboch, doplnili si poznatky o našej galaxii, posedeli si pod hviezdnou oblohou, zasmiali sa z „kravy na Mesiaci“, pokochali sa krásami nášho krajského mesta... a okrem suvenírov a nových informácií si domov priniesli aj "nezabudnuteľné zážitky" z cesty preplneným vlakom.

  Mgr. Anna  Ižariková

 • Fytoterapia - liečba rastlinami

  „Lekár lieči, príroda uzdravuje". (Hippokrates)

  Rastliny sprevádzajú človeka od kolísky až po hrob. O tom niečo vie aj naša bylinkárka pani Liščinská. Je už tradíciou, že každoročne v jesennom období sa koná výstavka liečivých bylín  pod názvom „Čaro a moc liečivých bylín.“ Tento rok to bolo v dňoch 28.-30. septembra. Takmer každodenne sa v najrozličnejších podobách dostávajú bylinky na náš stôl ako potraviny. Pani Liščinská , ktorá výstavku organizuje, prezentovala svoje vypestované a nazbierané bylinky a kvety. Jej prednáška bola perfektne pripravená a ukázala nám, akú silu a moc majú byliny. Vždy je niečo nové a zaujímavé, čo by ľudia o týchto zázračných rastlinkách mali vedieť. Je to prínosné hlavne pre mládež, lebo tá v dnešnej dobe radšej siahne po lieku z lekárne a neuvedomuje si, že liek možno rastie blízko domu. Na výstavke sme mali možnosť vidieť rôzne prírodné čaje, sirupy, limonády, oleje, džemy a tiež niečo pre krásu z prírodnej kozmetiky - mydlá, soli do kúpeľov, krémy, tinktúry, pleťové masky. Ďakujeme za múdre slová, z ktorých sme sa veľa dozvedeli, a prajeme pani Liščinskej veľa zdravia.

 • Cezpoľný beh - školské kolo

  21. septembra sa uskutočnilo školské kolo v cezpoľnom behu. Spolu sa zúčastnilo 57 žiakov a žiačok našej školy. V kategórii žiakov vyhral Jozef Duch z 9. E. Na 2. mieste skončil Štefan Kollár z 8. A a 3. miesto obsadil Dávid Duda z 8. D. V kategórii žiačok si prvenstvo vybojovala Adriana Cenkerová z 9. D pred Katarínou Strakovou z 9. B a na 3. mieste sa umiestnila Lívia Laceková z 8. E.

  Menovaní žiaci budú reprezentovať našu školu v okresnom kole v Sabinove 1. októbra.

  Držíme palce, aby sa im podarilo dosiahnuť pekný výsledok.

  Mgr. Jaromír Daněk

 • Výstup na Minčol

  15. septembrasa žiaci z turisticko–športového krúžku pod vedením pani učiteľky Majtnerovej ml.vybrali na Minčol (1 157m.), najvyšší vrch Čergova. Počasie nám prialo, a tak sme v dobrej nálade dorazili k turistickej útulni, kde sme si oddýchli a občerstvili sa. Cestou na samotný vrchol sme prechádzali okolo mohutného kríža, kde sa o pol druhej konala sv. omša.

  Niekedy v rokoch 1931-1935 bol postavený železobetónový pilier,ktorý sa nachádza na vrchole Minčola. Na pylóne sú umiestnené erby Bardejova, Starej Ľubovne, Prešova, Sabinova a pamätného znaku turistického zrazu. Vedľa pylónu stojí turistický smerovník, na ktorom je pripevnená schránka s vrcholovou knihou. V roku 1986 bolo územie Minčola vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu pod názvom ČergovskýMinčol.

  Na vrchole sa stretlo mnoho turistov a mládežez turistických krúžkov a klubov.Najviac sme sa tešili na súťaženie. Súťažilo päť družstiev v skákaní vo vreci a preťahovaní lanom. Za odmenu sme dostali zaujímavé ceny a keksík.V útulni nás čakal výborný guláš a kofola. Domov sme sa vracali síce unavení,  ale s dobrým pocitom z príjemne stráveného dňa.

 • Aktualizácia údajov

  16. 9. 2015 Dáta z programu aScRozvrhy boli aktualizované
 • Milí žiaci!

  Slávnostné otvorenie školského roka 2015/2016 sa uskutoční 2. septembra 2015 o 9:00 na nástupnej ploche.

  Všetkých vás srdečne očakávame.

 • Škola v prírode

  V dňoch 8. - 12. júna sa žiaci tretieho ročníka zúčastnili  školy v prírode. Boli sme ubytovaní v krásnom horskom prostredí Tatranskej Lomnice v hoteli Sasanka. Deti počas týždňa stráveného v Tatrách spoznávali tie najkrajšie zákutia našich veľhôr. Škola v prírode je veľkým prínosom pre rozvoj detí, podporu zdravia a edukácie. Posilňuje zdravotné, pohybové, kultúrne a emocionálne potreby detí. Rozvíja ich fyzickú kondíciu a psychomotorickú zdatnosť. Nadobudnú zodpovednejšie správanie k prírode a k sebe. Počas týždňa deti prešli zaujímavé trasy malebnej slovenskej prírody - Skalnaté pleso, Štrbské pleso, Popradské pleso, Hrebienok, múzeum TANAP-u. Naším cieľom bol aj zámer, aby deti zvládali odlúčenie od rodiny, vnímali ho pozitívne a v relatívnej pohode. Najväčším zážitkom pre všetkých bola jazda na lanovke, návšteva letiska IZS, pútavá beseda s himalájskym horolezcom Mikym a cestou domov návšteva Belianskej jaskyne.

 • Šarišský hradný vrch

  V slnečný horúci deň 8. júna 2015 sme my, žiaci deviateho ročníka, absolvovali geografickú vychádzku na Šarišský hradný vrch. Trasa viedla od železničnej stanice cez celú obec Veľký Šariš k úpätiu vrchu a potom až hore na hrad – a dalo nám to v tej horúčave zabrať :). Ale stálo to za to! Naskytla sa nám jedinečná a zaujímavá vyhliadka na celé okolie a vzdialené pohoria. Pani učiteľka Ižariková nám vysvetlila blízke geomorfologické celky a širokú paletu rôznych prírodných prvkov v krajine na konkrétnych príkladoch. Ďakujeme p. učiteľkám Škapurovej, Ižarikovej, Hovancovej a Calíkovej za ich trpezlivosť, a za to, že nás povzbudzovali svojou dobrou náladou.

  Kamila Orlovská, 9. D

 • Okresné kolo Hliadky mladých zdravotníkov

  Mladí sú pokračovateľmi nášho života a to vo všetkých smeroch. Čerpajú od nás informácie, od nás dospelých sa učia ako žiť. Je pre mňa potešením, že môžem k občianskej náuke a k biológii pridať aj niečo navyše- učiť pomáhať a zachraňovať život. Aj tento rok sme na našej škole zorganizovali nácvik v poskytovaní prvej pomoci a súťaž Hliadok mladých zdravotníkov I. a II. stupňa. Celkom sa tejto súťaže zúčastnilo 17 päť až šesťčlenných hliadok zo základných škôl okresu Sabinov.

  Blahoželanie patrí Hliadke mladých zdravotníkov I. stupňa za 2. miesto a Hliadke z II. stupňa za 1. miesto.

  Mgr. Janka Hucková

 • Okresné kolo biologickej olympiády kategórie D ( 6. a 7. ročník)

  Blahoželáme za super výsledky v okresnom kole biologickej olympiády kategórie D našim šiestakom: za 2. miesto S. Semanovi zo 6. Cza 3. miesto O. Sabatulovi zo 6. A.

 • Akadémia 2015

  Vyvrcholením činnosti gymnastického krúžku bola gymnastická akadémia pre rodičov, hostí a verejnosť, ktorá sa konala 3. júna 2015. Na programe sa zúčastnilo 80 žiakov a žiačok od 1. až po 9. ročník. Novinkou bola účasť predškoláčiek, ktoré v tomto šk. roku navštevovali pohybovú prípravku pre deti vo veku od 4-6 rokov. V prvom bloku akadémie predviedli naše gymnastky a gymnasti zostavy na náradí, ktoré sú súčasťou Gymnastického štvorboja. Všetci sa určite najviac tešili na pohybové skladby s náčiním. Prváčky cvičili so šatkami, druháčky so stuhami, tretiačky sa predstavili so švihadlami, štvrtáčky s loptami, piatačky so stuhami, šiestačky s obručami, siedmačky s pompónami a bonbónikom bolo vystúpenia chlapcov 1. a 2. ročníka, ktorí ukázali gymnastické parádičky na skladbu Wiglle. Všetci členovia krúžku svojimi skladbami milo prekvapili divákov. Niektoré skladby prítomných rozosmiali, no boli aj také, ktoré dojali rodičov k slzám. Najväčším zážitkom pre všetkých bolo určite vystúpenie ôsmakov Kamila Vandžuru a Benjamína Vašáka a deviataka Matúša Škapuru na hrazde – „free style“. V tomto školskom roku si pozreli vystúpenie aj ich spolužiaci, ktorí nešetrili potleskom za krásny zážitok z vystúpenia.

  Poďakovanie patrí sponzorom KN Modrá Torysa, p. Mizerákovi, p. Kordiakovi, p. Vislockému, p. Urdovej - Orange Lipany, PSS - p. Lopuchovskému.

  Mgr. Jaromír Daněk

 • Gymnastický deň v našej škole

  3. júna sa v našej škole konal už 4. gymnastický deň. V telocvični sa stretlo 8 družstiev z piatich ZŠ Hornotoryského regiónu. Pripravili sme pre nich 6 stanovíšť, na ktorých plnili úlohy gymnastického charakteru – výdrž v zhybe na hrazde, prednosy vo vise na rebrinách, preskoky cez švihadlo, výdrž v stoji na jednej nohe na úzkej kladinke, predklon v sede a kotúľ vpred vo väzbe so stojom na lopatkách. Žiaci si zacvičili aj na doplnkových stanovištiach: cvičenia na bosu loptách, šplh, trampolína a cvičenie rovnováhy na plných loptách. Všetkým súťažiacim sa úlohy podarilo splniť, no najviac bodov získali žiaci zo ZŠ Kamenica. Súťažiaci boli odmenení drobnými cenami a sladkosťami.

  Odmenou pre zúčastnené školy bola aj prehliadka pohybových skladieb a ukážky cvičení na náradí, ktoré previedli členovia gymnastického krúžku.

  Moje poďakovanie patrí Komunitnej nadácia Modrá Torysa, ktorá túto akciu finančne podporila.

  Mgr. Jana Janičová

 • Exkurzia Orava

  Dňa 26. a 28.5.2015 sa uskutočnila literárna exkurzia na Oravu. Vyrážali sme skoro ráno lebo nás čakala veľmi dlhá cesta. V Liptovskom Mikuláši sme navštívili Múzeum Janka Kráľa a Juraja Jánošíka. Boli sme aj v Dolnom Kubíne na cintoríne, kde je pochovaných veľa významných ľudí. Potom sme sa presunuli do Múzea Pavla Országha Hviezdoslava, kde sme videli veľa jeho osobných vecí. Neskôr sme dostali osobné voľno na obed. Po skvelom obede sme navštívili Oravský zámok. Na zámku sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí z jeho minulosti. Veľmi nás zaujal výklad pani Remkovej v Dome Martina Kukučína v Jasenovej. Tu naša škola dostala bustu tohto významného realistického spisovateľa ako vďaku za pätnásťročnú návštevu tohto múzea. Je to pre nás veľká pocta. Po únavnom dni sme sa vybrali na cestu domov. V Poprade sme mali ešte jednu prestávku a potom dve hodiny cesty autobusom. Po únavnom dni sme dorazili domov. Bolo nám veľmi dobre a tešíme sa na ďalší výlet s našimi pani učiteľkami.

  Adrián Firment 9.A

 • Pekné umiestnenie v atletike

  V okresnom kole v atletike, na ktorom sa zúčastnilo osem škôl okresu Sabinov,  reprezentantky našej školy  obsadili v súťaži družstiev 3. miesto. V individuálnych disciplínach sa podarilo zvíťaziť Juliane Varholákovej z 8. A v behu na 60 metrov a Erike Ščerbákovej z 8. E vo vrhu guľou. Naši chlapci sa  umiestnili  na 5. mieste. Veríme, že v budúcom školskom roku sa nám bude dariť aspoň tak ako doteraz, prípadne ešte lepšie.

  Mgr. Jaromír Daněk

 • Plavecký výcvik 2015

  Každým rokom stúpa počet žiakov, ktorí nevedia plávať. Preto má plavecký výcvik opodstatnenie v učebných plánoch telesnej výchovy na základných školách. Patrí k najobľúbenejším činnostiam žiakov. Aj v tomto školskom roku sa žiaci 5. a 6. ročníka zúčastnili na plaveckom výcviku v Drienici.

  Mnohí piataci boli v bazéne po prvýkrát a trvalo im to trocha dlhšie, kým sa prestali báť vody. Nakoniec sa to väčšine z nich podarilo. Posledný deň to aj dokázali tým, že preplávali viac, ako si mysleli, že dokážu. Šiestaci absolvovali zdokonaľovací výcvik. Zopakovali si, čo sa naučili pred rokom. Tí najšikovnejší trénovali viac spôsobov plávania. Veľa šiestakov už dokázalo preplávať 200 metrov.

  Všetci žiaci dostali mokré vysvedčenia.

  Mgr. Jaromír Daněk

 • Nácvik hry Rugby

  V piatok 22.mája sa žiaci našej školy zúčastnili nácviku hry rugby. Tento na Slovensku nie veľmi známy šport zaujal nielen chlapcov, ale i dievčatá. Zapojilo sa 28 chlapcov a odvahu našla i jedna žiačka. :) Nácvik a samotná hra prebiehali na trávnatej ploche počas predpoludňajšieho vyučovania. S pravidlami rugby hráčov ochotne oboznámil lektor JonathanGresty. Záujemcovia boli rozdelení do dvoch skupín po 14 hráčoch. Najprv si družstvá nacvičovali spoločný beh a prihrávanie lopty dozadu alebo do strany. Toto spôsobovalo aj skúseným futbalistom mierne problémy, ale zároveň aj úsmev na tvári. Keď sa tímu podarilo nacvičiť aspoň základné prihrávky, nasledovali zápasy medzi jednotlivými družstvami. Behať dopredu a prihrávať loptu dozadu si vyžadovalo nielen rýchlosť, ale aj pohotovosť v myslení. Napriek tomu sa hráčom podarilo skórovať a získať tak aspoň jeden bod pre mužstvo. Niektoré pokusy  našich žiakov si dokonca vyslúžili pochvalu zo strany trénera - lektora pána Grestyho. Veríme , že to pre našich žiakov bola nová a zaujímavá skúsenosť, ktorá im umožnila oboznámiť sa s týmto kontaktným a tímovým športom.

 • Pre rodičov budúcoročných piatakov

  Prihláška do 5.ročníka: prihlaska_web_univerzal.pdf

  List k prihláške: list_k_prihlaske_na_web.pdf

 • PIKOMAT

  Do celoslovenského korešpondenčného semináru PIKOMAT sa tento rok zapojil náš žiak Peter Leško zo 7. E triedy. Súťažil v kategórii 7, kde z 34 žiakov sa umiestnil na krásnom 3. mieste. Celkové výsledky si môžete pozrieť tu: pikomat_vysledky.pdf

  Peťovi srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov aj v ďalších ročníkoch tejto súťaže!

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola Lipany, Komenského 113
  Komenského 113, 082 71 LIPANY
 • +421 51 4572062 - riaditeľ
  +421 51 4893356 - kancelária

Fotogaléria