Krásne jesenné popoludnie sa členovia krúžku cykloturistiky vybrali na bicykloch spoznávať okolité obce. Vyrazili sme z Lipian cez Rožkovianske jazerá a Rožkovany do Jakubovej Vole. Tam sme si na detskom ihrisku urobili prestávku. Naspäť domov sme pri Rožkovianskych jazerách stretli aj spolužiakov z rybárskeho krúžku, ktorí nám ukázali, ako sa lovia ryby, a mohli sme si to s udicou vyskúšať. Nechýbala ani jazda pomedzi kužele na cvičisku. Ďalšou zaujímavou potulkou bola cyklotúra na Kamenický hrad cez obec Lúčka. Zdolanie hradu bolo dosť náročné, ale skúsení a zdatní cyklisti to zvládli s úsmevom. Z hradného nádvoria sa nám naskytli krásne výhľady na jesennú prírodu a okolité obce. Informačné tabule náučného chodníka nám umožnili spoznať hlbšie históriu a obnovu hradu. Po oddychu sme sa vrátili cez kalváriu z opačnej strany hradu do Lipian.
Novinky
Jesenné potulky na bicykloch
V Prahe bolo super!
Veľkým zážitkom pre nás, deviatakov, bola exkurzia do stovežatej Prahy. Daždivé počasie nás síce zradilo, no od potuliek po Prahe neodradilo. Prešli sme Václavským námestím, Prašnou bránou až na Staromestské námestie. Tu nás upútal Orloj so svojimi anjelikmi. Pokračovali sme na Karlov most, odkiaľ bol prekrásny výhľad na Hradčany. Atrakcií na Karlovom moste sme nevideli veľa, pretože opäť začalo pršať. Zážitkom pre nás boli Hradčany s výmenou hradnej stráže . Prekvapením boli zahraničné delegácie pätnástich štátov, ktoré išli vo vládnych limuzínach s vlajkami svojich štátov na rokovanie s českým prezidentom. Očaril nás aj Chrám sv. Víta, ktorý patrí medzi najkrajšie gotické kostoly sveta.
Naše putovanie Prahou pokračovalo na Vyšehrade, prezreli sme si kostol a cintorín, kde sú pochované významné osobnosti českého národa, napr. Božena Němcová, Radek Brzobohatý a iní. Naučili sme sa cestovať metrom, čo bol pre nás zážitok, nakúpili darčeky pre najbližších a kamarátov. Bolo nám fajn. Ostali nám krásne spomienky na stovežatú Prahu, ktorú určite v budúcnosti opäť navštívime.
Žiaci 9. E triedy
Siedmaci v kine Cinemax
Veľmi sme sa tešili na filmové predstavenie v kine Cinemax v Prešove, pretože niektorí sme tam ešte neboli. Pani učiteľky nám dali možnosť vybrať si film, ktorý by nás zaujal. Zvíťazil THOR:RAGNAROK. Tento film je od augusta najhranejším produktom vo svetových kinách. Slovenskú premiéru mal 2. novembra a my sme ho videli hneď 7. novembra. Bol o súdržnosti a odvahe. Film nás pobavil a zaujali nás aj počítačové efekty. Plní dojmov budeme spomínať na toto filmové predstavenie.
Žiaci 7. ročníka
Striebro v krajskom kole
V utorok 21. novembra sme sa zúčastnili na krajskom kole vo vybíjanej najmladších žiakov ZŠ v Prešove. Súťažili 4 najlepšie tímy z celého Prešovského kraja. Hralo sa systémom každý s každým podľa platných pravidiel vybíjanej. Naše družstvo predviedlo výborný športový výkon a po jednej tesnej prehre so ZŠ Československej armády Prešov 8 : 9 a dvoch výhrach obsadilo krásne 2. miesto.
Školu reprezentovali: Alexandra Bujňáková, Aleš Ceperko, Oliver Goliaš, Aleš Hodoši, Klára Mišenková, Nicola Franková, Klára Mišenková, Tamara Molčanová, Martin Petrík, Samuel Plavčan, Klaudia Rusnáková, Maximilián Šemanský, Noel Ševčovič.
Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu!
Mgr. Monika Kukučková
Olympiáda v anglickom jazyku
21. novembra sa uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Žiaci súťažili v dvoch kategóriách: 5. – 7. ročník a 8. – 9. ročník. Po skončení písomnej časti bolo pre nich pripravené malé občerstvenie – anglický čaj s mliekom a sušienky. Svoje vedomosti budú naši najlepší angličtinári prezentovať aj v okresnom kole. Prajeme im veľa šťastia.
Výsledky školského kola:
I. kategória 1A (5. – 7. roč.)
1. miesto: Simona Mizeráková (7.A)
2. miesto: Daniel Varga (7.C)
3. miesto: Michal Novický (7.A)
II. kategória 1B (8. – 9. roč.)
1. miesto: Kristína Petríková (8.E)
2. miesto: Benjamín Verbovský (8.A)
3. miesto: Juraj Semaník (9.A)
OZNAM
Riaditeľstvo ZŠ Lipany, Komenského 113 oznamuje, že dňa 22. novembra 2017 bude žiakom 6. - 9. ročníka udelené riaditeľské voľno, z dôvodu organizačného zabezpečenia TESTOVANIA 5 - 2017.
Školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku
20. novembra prebehlo v našej škole školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku. Olympiáda je určená pre žiakov so záujmom o nemecký jazyk a nemecky hovoriace krajiny. Súťaž je členená na 2 kategórie (1A – 7. ročník, 1B – 8. a 9. ročník). Žiaci si preverili svoje schopnosti nielen v čítaní a porozumení textu, v popise obrázku, ale i v gramatike. Veríme, že všetci získali svojou účasťou i vlastnú skúsenosť, ktorá ich posunie a motivuje do ďalšieho štúdia nemeckého jazyka.
Víťazom blahoželáme a všetkým želáme veľa chuti a pevnej vôle v prekonávaní samého seba v učení sa cudzích jazykov.
Mgr. Eva Dujčáková
Umiestnenie žiakov v školskom kole Olympiády v nemeckom jazyku v školskom roku 2017/2018: Výsledky
Návšteva Domu pokojnej staroby
Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok.
Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku, podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov, keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý.
„Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi."Pri príležitosti Mesiaca úcty k starším boli 9. novembra žiaci z folklórneho a dramatického krúžku pozdraviť starkých v Dome pokojnej staroby. Ako prejav vďaky a úcty pre nich pripravili malú slávnosť v podobe piesní, tancov a hovoreného slova. Na mnohých tvárach vyčarili aj úsmev. V našej spoločnosti sa seniori cítili príjemne a deťom sa odvďačili veľkým potleskom.
Okresné kolo vo vybíjanej
14. novembra naša škola organizovala okresné kolo vo vybíjanej najmladších žiakov. Na turnaji sa zúčastnilo 5 družstiev z okresu Sabinov. Naši žiaci vo výbornej športovej atmosfére od začiatku do konca turnaja nepustili súperov do vedenia, suverénne vyhrali všetky zápasy a obhájili si tak vlaňajšie prvenstvo a postup do krajského kola, ktoré sa uskutoční v Prešove.
- ZŠ Komenského 113, Lipany
- ZŠ s MŠ Pečovská Nová Ves
- ZŠ Hviezdoslavova 1, Lipany
- ZŠ s MŠ Brezovica
- CZŠ sv. Demetera, Ražňany K úspechu blahoželáme a držíme palce!
Mgr. Monika Kukučková
iBOBOR 2017
V roku 2004 založila prof. dr. Valentina Dagienė v Litve informatickú súťaž. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor, preto sa súťaž volá po litovsky Bebras (tento názov sa používa aj v angličtine na medzinárodných podujatiach) a po slovensky Informatický bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do mnohých ďalších krajín. V školskom roku 2016/2017 sa konala v 44 krajinách a zapojilo sa do nej približne 1 650 000 žiakov. V našej škole sa uskutočnil už trinásty ročník celoslovenskej online súťaže ibobor. V utorok 7. novembra súťažili Drobci - 3. ročník, v stredu 8. novembra Bobríci – 4. ročník pod vedením p. uč. Oslovičovej a 5. ročník pod vedením p. uč. Pčolkovej. Vo štvrtok 9. novembra Benjamíni - 6. a 7. ročník pod vedením p. uč. Calíkovej a v piatok 10. novembra Kadeti - 8. a 9. ročník pod vedením p. uč. Pčolkovej. Hoci v každej zúčastnenej krajine prebieha súťaž trochu inak, organizátori zo všetkých krajín sa raz ročne stretnú, aby vytvorili spoločnú databázu úloh pre ďalší ročník súťaže. V roku 2017 sa stretnutie konalo v talianskom meste Brescia.
Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.
Koordinovala: PaedDr. Ľudmila Pčolková
Deň britskej kultúry
3. novembra sa v našej škole uskutočnil Deň britskej kultúry. Priamo sa na ňom zúčastnilo približne 40 žiakov 7. - 9. ročníka. Snahou organizátorov-pedagógov, bolo priblížiť základné znaky a aspekty britskej kultúry žiakom tak, aby získané poznatky vedeli a boli schopní priamo použiť.
Program prebiehal paralelne v dvoch triedach na prízemí pavilónu B. Pre žiakov bol pripravený program rozdelený do štyroch blokov. Ten prvý bol rovnaký pre obe skupiny. Najprv si poznaniachtiví žiaci osviežili svoje vedomosti o Veľkej Británii v kvíze. Po prestávke a občerstvení sladkým pečivom a koláčikmi podľa tradičných anglických receptov napr. „sconmi“ a ako ináč, čajom s mliekom, nasledovala druhá časť. Jedna skupina ju strávila v príjemnej spoločnosti pána Jonathana Grestyho, ktorý svojským a pútavým rozprávaním predstavil britskú kultúru. Druhá skupina sa v tom čase oboznamovala s kultúrou a vzdelávaním v Anglicku, a to najmä prostredníctvom súrodencov Frankových, ktorí strávili niekoľko rokov na základnej škole v Londýne. Po ďalšej pauze a „ochutnávke“ si účastníci spolu s programom vymenili aj triedy. Posledná časť dňa zameraného na spoznávanie britskej kultúry sa niesla v znamení skupinovej práce na projektoch, ktoré mali znázorňovať jednotlivé symboly alebo znaky Veľkej Británie a jej kultúry. Žiaci svoje práce následne prezentovali. Ukázalo sa, že mnohé práce obsahovali novonadobudnuté informácie. To teda svedčí o úspechu a zmysle Dňa britskej kultúry.
Priebeh programu sprevádzali rôzne hry a súťaže pre všetkých. Zároveň sa žiaci pomocou písomných a obrazových materiálov mohli dozvedieť niečo o typických jedlách v Británii, hlavnom meste Londýn, slávnom spisovateľovi Shakespearovi a sviatkoch. Zaujímavá bola aj prezentácia o krásach Spojeného kráľovstva.
Ďalšou zaujímavosťou bola možnosť dať si na svoju tvár namaľovať britskú vlajku “Union Jack“. Práve táto „umelecká“ stránka bola počas celého dňa ostatnými žiakmi školy často využívaná. Veľkú odozvu mala aj možnosť „vyfotografovať“ sa s britskou kráľovskou rodinou. Každý, kto si v tento deň obliekol tričko s nápisom v angličtine, dostal sladkú odmenu.
Veľká vďaka všetkým, ktorí pomohli buď materiálne alebo svojou účasťou pri organizácii .
Symbolický cintorín
V sobotu 28. októbra sme neleňošili doma, ale sme dali prednosť športu a pobytu na čerstvom horskom vzduchu, preto sme sa vybrali autobusom na Popradské pleso. Spolu so žiakmi miestneho gymnázia a lipianskymi turistami sme zažili pravé zimné počasie. Cesta nám ubiehala rýchlo, lebo sme si ju spríjemnili poriadnou guľovačkou. Na Popradskom plese nás čakali sladké prekvapenia, súťaže a aj známy redaktor Jožo Kubáni. Po obede na chate sme zažili ešte ďalšie dobrodružstvo. Vyskúšali sme si lezenie s istením a horolezeckým vybavením na umelej stene. Za odvahu sme dostali sladké srdiečka. Cieľom našej cesty bol Symbolický cintorín, kde sme si spomenuli na tých, ktorí zahynuli práve vo Vysokých Tatrách.
Žiačky 7. E triedy
Priekopník röntgenológie z Kežmarku
23. septembra ani daždivé ráno neodradilo členov turistických krúžkov spoznávať krásy Slovenska. Zmenili sme trasu a vybrali sme sa na hrad v Kežmarku. Narodil sa tu lekár Vojtech Alexander. Vyštudoval medicínu na Lekárskej fakulte v Budapešti. Po prvej správe o lúčoch X sa stretol s W. C. Röntgenom, aby sa podrobne zoznámil s jeho vynálezom. Tento prístroj sme si mohli prezrieť na hrade. Prvé snímky zhotovil röntgenovaním svojej manželky a detí. Vyhotovil aj prvé snímky embryonálneho vývinu človeka a podrobne rozobral vývoj pľúcnej tuberkulózy. Vojtech Alexander zomrel 15. januára 1916 v Budapešti, pochovaný je v Kežmarku. Po prehliadke hradu sme navštívili drevený artikulárny kostol, ktorý je od roku 2008 zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pri stavbe nepoužili žiaden kovový materiál, teda nepoužili žiadne kovové klince iba drevené. Jedinou kamennou časťou kostola je sakristia. Nový evanjelický kostol tiež patrí medzi národné kultúrne pamiatky SR. Je tu pochovaný gróf Imrich Tököli, vodca protihabsburgského stavovského povstania. Napriek nepriaznivému počasiu sme prežili zaujímavú a na poznatky bohatú sobotu.
Štefan Kišš a Samuel Pella, V. B
Deň jablka
V záhrade našej jabĺčko na strome visí.
„Aké je červené,“ spoza rohu Kubko kričí.
Poďme odtrhnúť to jabĺčko,
určite je sladké ako pusa na líčko.
Mám už to jablko, v ruke ho mám,
komuže ho, komu, komu ho dám.
Dám ho nám všetkým, ktorých mám rád,
lebo som priateľ a všetkým kamarát....
Touto básňou sa nám prihovorili Jakub Straka a Karinka Iľkovičová zo VI.C triedy v školskom rozhlasovom vysielaní pri príležitosti Dňa jablka. Chodbu našej školy vyzdobili výtvarné práce žiakov prvého stupňa. Veľkú pozornosť pútal plagát Filipa Chamilu z IX.D. Každá trieda z prinesených jabĺčok vybrala na výstavku to najkrajšie, aby sme sa mohli pohľadom pokochať na rôznych odrodách jabĺk.
Koordinovala: PaedDr. Ľudmila Pčolková
Deň britskej kultúry
Milí žiaci,
3. november 2017 bude v našej škole Dňom britskej kultúry. Čakajú na vás rôzne zaujímavé hry a aktivity. Pre tých, ktorí si oblečú v tento deň
tričko s nápisom v angličtine,
je pripravené malé prekvapenie.
Čierna hora
V nádhernú jesennú sobotu sme sa my, žiaci z turistického krúžku pani učiteľky Majtnerovej, vybrali na turistickú vychádzku do nášho pekného okolia. Cieľom bola Čierna hora, na ktorú sme sa vydali z Krásnej Lúky. Za slnečného počasia sme sa po miernom stúpaní dostali k studničke, kde sme si oddýchli a pokračovali prudším kopcom cez les až k rozhľadni. Cestou sme podľahli hubárskej vášni a čochvíľa sme mali plnú tašku húb. Na rozhľadni nás čakali nádherné výhľady, socha Panny Márie a vysoký nerezový kríž. Zapísali sme sa do vrcholovej knihy a na obed sme si opiekli špekáčiky a slaninku. Vyšli sme aj na skalu, kde viala slovenská vlajka. Všetkým takýto výlet odporúčame a už teraz sa tešíme na ďalšie potulky našou čarovnou prírodou.
Žiačky 7. A triedy
Ďalší úspech v cezpoľnom behu
Vo štvrtok 12. októbra sa uskutočnilo v Starej Ľubovni krajské kolo v cezpoľnom behu. V krásnom a slnečnom počasí bojovali dievčatá našej školy - víťazky okresného kola - o čo najlepší výsledok. V konkurencii dvanástich okresov Prešovského kraja skončili naši chlapci na 8. mieste a dievčatá si vybojovali vynikajúce 3. miesto. Školu reprezentovali Miroslava Bucková, Zuzana Girašková a Anna Kožušková.
Blahoželáme!
Európsky deň jazykov
Link na hlasovanie:
http://edl.ecml.at/Events/EventsDatabase/tabid/1772/EventID/15857/language/en-GB/Default.aspx
http://edl.ecml.at/Events/EventsDatabase/tabid/1772/EventID/15812/language/en-GB/Default.aspx
Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov (EDJ), ktorý je vyhlásený každý rok na 26. septembra, sa aj naši žiaci zapojili do súťaže o najinovatívnejšie podujatie EDJ. Súťaž vyhlasuje a organizuje Rada Európy v Štrasburgu s cieľom podporiť záujem o štúdium jazykov a spoznanie rôznych kultúr a jazykových zaujímavostí. Do tejto súťaže sa zapájajú tisíce žiakov z celej Európy, ale aj mimo nej. Naši žiaci z 5. D, 6. D, 7. D, 7. C a 9. D vyrábali plagáty Animal sounds, čiže Zvuky zvierat. Oboznámili sa pritom s citoslovcami, ktoré sa používajú na vyjadrenie zvukov zvierat v rôznych jazykoch. Tieto zvuky spolu s plagátmi sme aj nahrali na video.
Aj žiaci Anglického-dramatického krúžku sa zapojili do tejto súťaže. Vyrobili krátke video T-shirt Story, teda Tričkový príbeh. Tento príbeh vyskladali z tričiek s anglickými nápismi tak, aby mal dej a bol zábavný. Obidve videá si môžete pozrieť na stránke Európskeho dňa jazykov a takisto za ne môžete hlasovať do 20. októbra.
Ing. Mária Molnárová
Angličtina inak
Angličtina v originálnom podaní opäť odznela v našej škole. Aj tento rok k nám zavítala pani Judith Bennett. Mali sme možnosť zažiť zaujímavú hodinu pod vedením rodenej Američanky. Okrem iného sme sa veľa dozvedeli o obrovskej krajine za „veľkou mlákou“ a naučili sa niekoľko nových hier na rozvoj slovnej zásoby. Za návštevu ďakujeme a prajeme šťastnú cestu domov.
Žiaci 7.A a 8.D
Všetko najlepšie!
Nie, nie je to želanie k nejakému sviatku. Je to názov bláznivej komédie z repertoára Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove. Na toto predstavenie boli žiaci 8. ročníka spolu s triednymi učiteľmi 5. októbra v Historickej budove DJZ. Hru od Raya Cooneyho, jedného z najslávnejších a najúspešnejších súčasných autorov bláznivých divadelných komédií patriacich do rodiny ľahšieho bulváru, režíroval umelecký šéf DJZ Michal Náhlík. Na pestrofarebnej scéne sa nám predstavilo niekoľko svojráznych postáv, ktoré sa navzájom skvelo dopĺňali. Všetko sa točilo okolo náhodne vzatého kufra plného peňazí. Celá táto „crazy“ komédia bola plná absurdných situácií, výmyslov a nezmyslov, do ktorých sa všetci aktéri zaplietali čoraz viac. Perfektné herecké výkony, vtipné dialógy a maximálna nezmyselnosť hraných situácií spôsobili, že naše bránice dostali zabrať a zabávali sme sa počas celého predstavenia.
Opäť sa potvrdilo, že divadlo má svoje čaro, len ho treba objaviť.
Mgr. Anna Tkáčová